Anna German – przedpremierowy pokaz
6 marca 2013
Wieczór z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet
25 marca 2013

Szczecineckie Palmy

Dziś Niedziela Palmowa – wstęp do Wielkiego Tygodnia. Święto obchodzone jest na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Fakt ten opisali wszyscy czterej Ewangeliści wg których witający Jezusa tłum rzucał na drogę po której szedł osioł swoje płaszcze i liście palmowe.

W polskich warunkach liście palmy najczęściej zastępowane są gałązkami wierzby, sztucznymi kwiatami dlatego też inne nazwy tego dnia to Niedziela Kwietna lub Wierzbna. Wg niektórych źródeł określenie Kwietna pochodzi od tego, że najczęściej wypadała w kwietniu.

Dzisiejsza marcowa i raczej mroźna Niedziela Palmowa obchodzona była również przez szczecinecczan, którzy tłumnie wzięli udział procesji z palmami, których całe mnóstwo pojawiło się w rękach wiernych.

Obserwator Szczecinecki obecny był przy tworzeniu palm przez grupę Pań z Ligi Kobiet Polskich w Szczecinku.

Panie w piątkowe popołudnie zebrały się w gościnnych progach klubu Karolinka i w ciągu kilku godzin przygotowały dwie prześliczne i okazałe palmy.
Danuta Ziętara mówi, że w Lidze palmy robią od kilku lat. W zeszłym roku przeprowadzone były nawet warsztaty dla kilkudziesięciu dzieci z Fundacji Tratwa.
Palmy przygotowywane przez Panie z LKP są szczególne i charakterystyczne, bowiem są ozdobione nie tylko kwiatami, ale również kurczaczkami, które Panie robią na warsztatach przez cały rok. Front robót był bardzo dobrze przygotowany – uwicie dwóch wysokich palm (403 cm i 385 cm) przez jedenaście Pań trwało około dwóch godzin.
Gotowe palmy należało przetransportować z Karolinki do parafii Św. Ducha. Wysokość palm nie pozwalała na przewiezienie samochodem czy autobusem, dlatego Panie przespacerowały się przez niemal całe miasto niosąc palmy w rękach oraz używając … roweru.

Palmy po poświęceniu najczęściej zabierane są przez wiernych do domów, ale cześć z nich zostanie spalona a popiół z nich będzie częścią popiołu, którym w Środę Popielcową posypane zostaną głowy pokutników.

źródło: Obserwator Szczeciński, http://www.obserwatorszczecinecki.pl/aktualnosc.php?id=246&t=Szczecineckie-Palmy

Kontakt