Koncert piosenek Anny German “Echo miłości” w Taszkencie

Pomyśl o mnie…
14 marca 2021

Koncert piosenek Anny German “Echo miłości” w Taszkencie

Koncert piosenek Anny German w wykonaniu laureatów „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German” z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Państwowej Filharmonii Uzbekistanu, pod batutą Tomasza Labunia – dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W Koncercie piosenek Anny German „Echo miłości” w Taszkencie w dniu 5 października 2021 r. w Pałacu Turkistan w Taszkencie wystąpią:


Marta Burdynowicz / Polska
Aleksandra Bogucka / Polska
Feride Girgin / Uzbekistan
Marta Majek / Polska
Paulina Malinowska / Polska
Kaja Mianowana / Polska
Władysław Michajłow /Rosja
Małgorzata Nakonieczna / Polska
Natalia Rogucka / Polska
Izabela Szafrańska /Polska

Organizatorem jest Liga Kobiet Polskich.

Współorganizatorami są:
Państwowa Filharmonia Uzbekistanu,
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Taszkencie
Ambasada Republiki Uzbekistan w Polsce

 Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Dyplomacja publiczna 2021”

Sponsorami Projektu są:
System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol GAZ Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. z siedzibą w Toruniu

Anna German to jedna z najwybitniejszych artystek polskiej estrady. Legenda. Urodziła się 85 lat temu, 14 lutego 1936 roku w Urgenczu, wówczas Uzbeckiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, w rodzinie o holendersko – niemieckich korzeniach. Dzieciństwo spędziła w azjatyckiej części ZSRR: Uzbekistanie, Kazachstanie i Kirgizji.

W 1946 roku razem z matką i babcią przyjechała do Polski. Krótko mieszkała w Szczecinie, potem na Dolnym Śląsku – w Nowej Rudzie i we Wrocławiu. Studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Pod koniec studiów otrzymała propozycję współpracy z teatrem studenckim Kalambur. W 1962 roku zdała egzamin uprawniający do wykonywania zawodu piosenkarki. Na początku 1964 roku Anna German wyjechała do Włoch na dwumiesięczne stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. NaII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu rewelacyjnym wykonaniem „Tańczących Eurydyk” zaczarowała publiczność. Piosenka stała się muzyczną wizytówką Anny German, szlagierem nad szlagierami, obok „Człowieczego losu”najpopularniejszą polską piosenką w repertuarze artystki. Ogromny talent Anny German bardzo wcześnie zauważyli Rosjanie i Włosi. We Włoszech Anna  podpisała trzyletni kontrakt z wytwórnią  płytową CDI (Company Discografica Italiana). Miałam zawsze słabość do piosenek włoskich ze względu na ładne melodie, łatwość śpiewania w języku włoskim – mówiła w wywiadach.

28 sierpnia 1967 roku na autostradzie pod Bolonią została ciężko ranna w wypadku samochodowym. Przez siedem dni pozostawała w śpiączce. Nikt nie mógł powiedzieć, czy kiedykolwiek będzie chodziła, a tym bardziej śpiewała. Pięć miesięcy spędzonych w gipsie, długa rehabilitacja i rekonwalescencja, wreszcie tryumfalny powrót na scenę z wielkim przebojem – dla niektórych największym – „Człowieczym losem”, do którego sama napisała muzykę.

Polonia amerykańska wybrałą ją Najpopularniejszą Piosenkarką 1966 i 1969 roku, a w dawnym Związku Radzieckim uważano Annę German za „swoją”. Zawsze były mi bliskie piosenki rosyjskie. Łatwo i przyjemnie je śpiewać. Zachwycają melodyjnością i swobodą głosową. Aby przekazać całą głębię tych piosenek, powinno się je śpiewać wyłącznie po rosyjsku.

Uwielbiana jest do dnia dzisiejszego w Rosji oraz w byłych republikach Związku Radzieckiego.  Śpiewała tylko wartościowe utwory, których w większości autorami byli wybitni kompozytorzy i tekściarze polscy i rosyjscy. Zmarła w 1982 roku w Warszawie. W swoim repertuarze miała ok. 400 piosenek, do wielu z nich sama skomponowała muzykę i napisała słowa. Śpiewała w 7 językach. Jako jedyna Polka wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu w San Remo oraz wygrała Konkurs Pieśni Neapolitańskiej. Oprócz niezwykłego głosu, wielkiego daru i talentu była również niezwykłą osobowością. Jest wzorem i wzorcem sztuki estradowej – wielka klasa, najwyższy poziom. Pragniemy ten wzorzec upowszechniać wśród młodego pokolenia wokalistów.

W Uzbekistanie do tej pory pamięć o niej jest bardzo żywa a dzięki naszemu Festiwalowi, nastąpił renesans zainteresowania jej twórczością wśród młodego pokolenia. Anna German, pomimo bardzo ciężkiego dzieciństwa, bardzo ciepło i z wielkim szacunkiem wspominała Uzbekistan. Unikalny Koncert piosenek Anny German w Taszkiencie to kontynuacja misji naszego „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German“ czyli dyplomacji kulturalnej.  To realizacja współpracy międzynarodowej w tym obszarze, szczególnie wśród młodego pokolenia przedstawicieli krajów (Polski, Rosji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Białorusi, Włoch i in.) z którymi związane było życie i twórczość tej wielkiej Artystki.

Organizatorzy Festiwalu i Koncertu życzyliby sobie, aby piosenki Anny German nadal łączyły pokolenia i narody, wnosząc w nie optymizm i przyjaźń oraz skłaniały do zadumy nad człowieczym losem.

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Dyplomacja publiczna 2021”

Sponsor projektu:

Kontakt