Zadania realizowane przez Stowarzyszenie Liga Kobiet Polskich z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych

Rok 2023
X Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German

X Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German będzie edycją Jubileuszową.

W ramach X edycji Festiwalu zaplanowany jest Jubileuszowy KONCERT Finałowy, który odbędzie się z w dniu 17 listopada 2023 roku o godzinie 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki. 

W Koncercie Jubileuszowym wystąpi 20 solistów – laureatów dziesięciu edycji Festiwalu z Polski, Uzbekistanu, Kazachstanu, Białorusi, Ukrainy i Armenii. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Tomasza Labunia. Zabrzmi 21 utworów z repertuaru Anny German w kilku językach. Koncert będzie biletowany, otwarty dla publiczności.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Relacje z koncertów minionych edycji dostępne są dla wszystkich bezpłatnie, na stałe, na platformie YT MFP-AG:
https://www.youtube.com/c/Mi%C4%99dzynarodowyFestiwalPiosenki-AnnaGerman/videos

Koncert piosenek Anny German „Echo miłości’ w Uzbekistanie

Koncert piosenek Anny German „Echo miłości” w Uzbekistanie, w wykonaniu laureatów „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German”, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Państwowej Filharmonii Uzbekistanu w Taszkencie

W Koncercie piosenek Anny German „Echo miłości” w Uzbekistanie w dniu 17 września 2023 r. Sali Koncertowej Pałacu Przyjaźni Narodów w Taszkencie o godzinie 19.00 wystąpią:


Feride Girgin (Uzbekistan)

Anastazja Goriełow (Polska)

Marta Majek (Polska)

Michał Matuszewski (Polska)

Kaja Mianowana (Polska)

Lesia Pryshliak (Ukraina)

Marta Słociak-Wiszniewska (Polska)

Denis Sotnikow (Uzbekistan)

Izabela Szafrańska (Polska)

Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii Uzbekistanu w Taszkencie pod batutą Alibeka Kabdurakhmanova, głównego dyrygenta Filharmonii

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Liga Kobiet Polskich.

Współorganizatorami Koncertu są:

Państwowa Filharmonia Uzbekistanu w Taszkencie

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Taszkencie

Ambasada Republiki Uzbekistanu w Rzeczypospolitej Polskiej

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie „Dyplomacja publiczna 2023


Sponsorami Koncertu są:

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. 

Adamed Pharma S.A. 

Anna German to jedna z najwybitniejszych artystek polskiej estrady. Legenda. Urodziła się 85 lat temu, 14 lutego 1936 roku w Urgenczu, mieście koło Chiwy w Uzbekistanie, w rodzinie o holendersko – niemieckich korzeniach. Dzieciństwo spędziła w Azji Środkowej – Uzbekistanie, Kirgizji i Kazachstanie.

W 1946 roku razem z matką i babcią wyjechała z Kazachstanu (z miasta Dżambuł, obecnie Taraz) do Polski. Krótko mieszkała w Szczecinie, potem na Dolnym Śląsku – w Nowej Rudzie, we Wrocławiu i najdłużej w Warszawie. Studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Pod koniec studiów otrzymała propozycję współpracy z teatrem studenckim Kalambur. W 1962 roku zdała egzamin uprawniający do wykonywania zawodu piosenkarki. Na początku 1964 roku Anna German wyjechała do Włoch na dwumiesięczne stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na II Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu rewelacyjnym wykonaniem „Tańczących Eurydyk” zaczarowała publiczność. Piosenka stała się muzyczną wizytówką Anny German, szlagierem nad szlagierami, obok „Człowieczego losu” najpopularniejszą polską piosenką w repertuarze artystki. Ogromny talent Anny German bardzo wcześnie zauważyli Rosjanie i Włosi. We Włoszech Anna podpisała trzyletni kontrakt z wytwórnią płytową CDI (Company Discografica Italiana). Miałam zawsze słabość do piosenek włoskich ze względu na ładne melodie, łatwość śpiewania w języku włoskim – mówiła w wywiadach.

28 sierpnia 1967 roku na autostradzie pod Bolonią została ciężko ranna w wypadku samochodowym. Przez siedem dni pozostawała w śpiączce. Nikt nie mógł powiedzieć, czy kiedykolwiek będzie chodziła, a tym bardziej śpiewała. Pięć miesięcy spędzonych w gipsie, długa rehabilitacja i rekonwalescencja, wreszcie tryumfalny powrót w 1970 roku na scenę z wielkim przebojem – dla niektórych największym – „Człowieczym losem”, do którego sama napisała muzykę. 

Polonia amerykańska wybrała ją Najpopularniejszą Piosenkarką 1966 i 1969 roku, a w dawnym Związku Radzieckim uważano Annę German za „swoją”. Zawsze były mi bliskie piosenki rosyjskie. Łatwo i przyjemnie je śpiewać. Zachwycają melodyjnością i swobodą głosową. Aby przekazać całą głębię tych piosenek, powinno się je śpiewać wyłącznie po rosyjsku.

Uwielbiana jest do dnia dzisiejszego również w byłych republikach Związku Radzieckiego.  Śpiewała tylko wartościowe utwory, których w większości autorami byli wybitni kompozytorzy i tekściarze polscy i rosyjscy. Zmarła w 1982 roku w Warszawie. W swoim repertuarze miała ok. 400 piosenek, do wielu z nich sama skomponowała muzykę i napisała słowa. Śpiewała w 7 językach. Jako jedyna Polka wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu w San Remo oraz wygrała Konkurs Pieśni Neapolitańskiej. Oprócz niezwykłego głosu, wielkiego daru i talentu była również niezwykłą osobowością. Jest wzorem i wzorcem sztuki estradowej – wielka klasa, najwyższy poziom. Pragniemy ten wzorzec upowszechniać wśród młodego pokolenia wokalistów.

W Uzbekistanie do tej pory pamięć o niej jest bardzo żywa a dzięki naszemu Festiwalowi, nastąpił renesans zainteresowania jej twórczością wśród młodego pokolenia wokalistów i nie tylko. Unikalny Koncert piosenek Anny German w Taszkencie to kontynuacja misji naszego „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German”, czyli dyplomacji kulturalnej.  To realizacja współpracy międzynarodowej w tym obszarze, szczególnie wśród młodego pokolenia przedstawicieli krajów (Polski, Uzbekistanu, Kazachstanu, Ukrainy,Białorusi, Armenii, Włoch i in.) z którymi związane było życie i twórczość tej wielkiej Artystki.

Organizatorzy Festiwalu i Koncertu życzyliby sobie, aby piosenki Anny German nadal łączyły pokolenia i narody, wnosząc w nie optymizm i przyjaźń oraz skłaniały do zadumy nad człowieczym losem.

Relacja z konferencji oraz z koncertu udostępniona będzie dla wszystkich bezpłatnie, na stałe, na platformie YT MFP-AG:

https://www.youtube.com/c/Mi%C4%99dzynarodowyFestiwalPiosenki-AnnaGerman/videos

Warsztaty z pracy nad głosem dla osób 60+

Szanowni Państwo!

Każdy z nas posiada w sobie skarb – instrument niezwykły, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

To on będzie przedmiotem naszych warsztatów.
Postaram się Państwu przybliżyć, czym jest głos, jak się nim prawidłowo posługiwać i co najważniejsze – jak o niego dbać.
Pokażę, jak mocno nasz głos powiązany jest z naszym ciałem,
jakie zabiegi techniczne pozwalają na wydobycie w pełni
naturalnego i mocnego dźwięku bez najmniejszego wysiłku.

Razem poszukamy i dobierzemy indywidualnie ćwiczenia artykulacyjne, dykcyjne oraz relaksacyjne. Będziemy pracować nad oddechem, uruchamianiem rezonatorów, intonacją, oraz nad tym, żeby żyć w zgodzie ze swoimi emocjami, które mają nam pomagać w ekspresji, a nie przeszkadzać i paraliżować.

W poradniku znajdą Państwo uzupełnienie w informacje, oraz skrót rzeczy, o których będziemy mówić na warsztatach.

Mam nadzieję, że ten przewodnik będzie Państwu towarzyszył na drodze do zawodowegoposługiwania się głosem.


Małgorzata Nakonieczna
Trener wokalny

Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025

Rok 2022
IX Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German

W ramach IX edycji Festiwalu zaplanowany jest KONCERT finałowy z udziałem publiczności.

IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German będzie edycją wyjątkową – bo POLSKĄ, zabrzmią utwory z repertuaru Anny German śpiewane wyłącznie w języku polskim.

KONCERT finałowy odbędzie się w dniu 4 grudnia 2022 r. o godz. 16.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Koncert zaplanowany jest z udziałem orkiestry symfonicznej i szesnastu młodych wokalistów, z czego ośmiu uczestników wystąpi w części konkursowej oraz w części galowej ośmiu laureatów z poprzednich edycji.

Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.

Relacje z koncertów minionych edycji dostępne są dla wszystkich bezpłatnie, na stałe, na platformie YT MFP-AG:
https://www.youtube.com/c/Mi%C4%99dzynarodowyFestiwalPiosenki-AnnaGerman/videos

Koncert piosenek Anny German „Echo miłości” i konferencja dyplomatyczna w Nur-Sułtan

Z okazji 30-lecia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Kazachstanem, w dniach 20-21 października 2022 roku w Nur-Sułtanie zaplanowana jest konferencja pn. „30-lecie relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Kazachstanem” oraz koncert piosenek Anny German „Echo miłości”.

W tym roku mija 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Kazachstanem. Jest to więc doskonała okazja, aby uczcić ten fakt. Konferencja odbędzie się z udziałem aktualnych i obecnych ambasadorów Polski w Kazachstanie i Kazachstanu w Polsce. Dla odbiorców bardzo atrakcyjny będzie przekaz ludzi, którzy tworzyli historię lub byli jej bezpośrednimi świadkami.
Powinniśmy podtrzymywać ciągłość naszych dwustronnych relacji międzynarodowych poprzez dyplomację kulturalną, pokazując również perspektywę czy obszary, które należy zaktywizować w międzynarodowych stosunkach kulturalnych. Przedsięwzięcie służy poszukiwaniu i budowaniu kolejnych partnerstw kulturowych m.in. w celu budowy silnej marki polskiej kultury za granicą, zbliżania do siebie narodów i lepszego zrozumienia oraz rozwiązywania problemów globalnych oraz przez nawiązywanie partnerstw instytucjonalnych.

Oprócz tematów Konferencji, nawiązujących do 30-letniej historii stosunków dyplomatycznych pojawi się znaczący wątek dialogu kulturowego poprzez organizację Koncertu piosenek Artystki – Anny German, która symbolicznie łączy nasze kraje.
W Koncercie piosenek Anny German „Echo miłości” w Nur-Sułtanie, w dniu 21 października 2022 roku, wystąpi 12 wybranych laureatów z ośmiu dotychczasowych edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Państwowej Filharmonii Akademickiej miasta Nur-Sułtan, pod batutą polskiego dyrygenta. Soliści to młodzi artyści z Polski, Uzbekistanu, Kazachstanu.
Anna German urodziła się w Uzbekistanie, w miasteczku Urgencz w 1936 r. Rodzina żyła również w Kazachstanie i Kirgizji. W 1946 roku Anna German wyemigrowała wraz rodziną do Polski. Rodzina wyjeżdżała do Polski z miasta Dżambuł, obecnie Taraz. Pamięć o niej w Kazachstanie jest bardzo żywa, a dzięki Koncertowi nastąpi renesans w zainteresowaniu jej twórczością. Starsze pokolenie przypomina sobie Jej twórczość, a młodzi wokaliści z różnych krajów występują na jednej scenie i włączają potem te piękne utwory do swego repertuaru. Ważny jest przekaz, że Ojczyzną Anny German była Polska, która o niej pamięta i pielęgnuje jej twórczość jako część polskiego dziedzictwa narodowego.

Relacja z konferencji oraz z koncertu udostępniona będzie dla wszystkich bezpłatnie, na stałe, na platformie YT MFP-AG:
https://www.youtube.com/c/Mi%C4%99dzynarodowyFestiwalPiosenki-AnnaGerman/videos

Rok 2021
VIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German

Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German to renomowany Festiwal o zasięgu międzynarodowym z blisko 10- letnią tradycją. Realizowany z wielkim powodzeniem od 2014 roku, na bardzo wysokim poziomie artystycznym z zaangażowaniem artystów krajowych i zagranicznych.

Głównym celem Festiwalu jest przypomnienie i propagowanie unikalnej twórczości Anny German, promowanie młodzieży uzdolnionej wokalnie oraz rozwijanie międzynarodowej współpracy kulturalnej. Sześć pierwszych edycji z udziałem publiczności w Teatrze Polskim w Warszawie oklaskiwało w sumie blisko 5 tyś widzów, natomiast ostatnie dwie edycje z uwagi na pandemię zostały uprzednio zarejestrowane, bez udziału publiczności i wyemitowane w internecie z łączną liczbą wyświetleń na chwilę obecną blisko 40 tysięcy. Młodym wokalistom minionych edycji zawsze towarzyszyła orkiestra symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Festiwal uzyskał dofinansowanie i patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronat Pana Europosła Ryszarda Czarneckiego – b. Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Koncert Finałowy VIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German (MFP-AG) w 2021 roku, został zarejestrowany we wrześniu br. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zmontowany i wyemitowany z prowadzeniem „na żywo” w internecie.

W koncercie, którego emisja (premiera) odbyła się w dniu 15.12.2021 r. o godzinie 19.00 na platformie YT MFP-AG udział wzięli uczestnicy z Polski i Rosji, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (RZAWP), dyrygował Tomasz Labuń.

W koncercie finałowym Festiwalu zaprezentowane zostały utwory z repertuaru Anny German w wykonaniu następujących solistów:

1.            Izabela Szafrańska – Malagenia
2.            Kaja Mianowana – Опять плывут куда-то корабли / Znów odpływają okręty
3.            Kaja Mianowana i Katarzyna Zawada – Жар птица / Ognisty ptak
4.            Paulina Malinowska – Jedna chwila wystarczyła
5.            Paulina Malinowska i Władysław Michajłow – Ехо любви / Echo miłości
6.            Aleksandra Bogucka – Zakwitnę różą
7.            Владислав Михайлов / Władysław Michajłow – Нежность Czułość
8.            Małgorzata Nakonieczna – Tańczące Eurydyki
9.            Marta Majek – Gdziekolwiek znajdziesz się
10.          Katarzyna Zawada – Non ho l’eta
11.          Natalia Rogucka – Być może gdzie indziej
12.          Martyniuk Maria – Ballada o niebie i ziemi
13.          Magdalena Tyrała – Człowieczy los
14.          Валерия Емельянова / Waleria Emelianowa – А он мне нравиться / A on mi się podoba
15.          Надежда / Nadzieja – wszyscy wykonawcy

Wymienieni wyżej wykonawcy to dwójka zwycięzców eliminacji z 2021 roku z Polski (Magdalena Tyrała) i Rosji (Waleria Emelianowa) oraz laureaci minionych edycji Festiwalu (pozostałych 10 solistów). Zaprezentowane zostało 15 utworów z repertuaru Anny German, w tym dwa duety i wspólne wykonanie.

Koncert dostępny jest dla wszystkich bezpłatnie, na stałe, na platformie YT MFP-AG https://www.youtube.com/watch?v=nxOUudev6FA

zwiastun filmowy Koncertu https://www.youtube.com/watch?v=-AqROimnxzA

backstage https://www.youtube.com/watch?v=5utudm-sk1s