Zadania realizowane przez Stowarzyszenie Liga Kobiet Polskich z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych

Rok 2022
IX Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German

W ramach IX edycji Festiwalu zaplanowany jest KONCERT finałowy z udziałem publiczności.

IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German będzie edycją wyjątkową – bo POLSKĄ, zabrzmią utwory z repertuaru Anny German śpiewane wyłącznie w języku polskim.

KONCERT finałowy odbędzie się w dniu 4 grudnia 2022 r. o godz. 16.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Koncert zaplanowany jest z udziałem orkiestry symfonicznej i szesnastu młodych wokalistów, z czego ośmiu uczestników wystąpi w części konkursowej oraz w części galowej ośmiu laureatów z poprzednich edycji.

Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.

Relacje z koncertów minionych edycji dostępne są dla wszystkich bezpłatnie, na stałe, na platformie YT MFP-AG:
https://www.youtube.com/c/Mi%C4%99dzynarodowyFestiwalPiosenki-AnnaGerman/videos

Koncert piosenek Anny German „Echo miłości” i konferencja dyplomatyczna w Nur-Sułtan

Z okazji 30-lecia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Kazachstanem, w dniach 20-21 października 2022 roku w Nur-Sułtanie zaplanowana jest konferencja pn. „30-lecie relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Kazachstanem” oraz koncert piosenek Anny German „Echo miłości”.

W tym roku mija 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Kazachstanem. Jest to więc doskonała okazja, aby uczcić ten fakt. Konferencja odbędzie się z udziałem aktualnych i obecnych ambasadorów Polski w Kazachstanie i Kazachstanu w Polsce. Dla odbiorców bardzo atrakcyjny będzie przekaz ludzi, którzy tworzyli historię lub byli jej bezpośrednimi świadkami.
Powinniśmy podtrzymywać ciągłość naszych dwustronnych relacji międzynarodowych poprzez dyplomację kulturalną, pokazując również perspektywę czy obszary, które należy zaktywizować w międzynarodowych stosunkach kulturalnych. Przedsięwzięcie służy poszukiwaniu i budowaniu kolejnych partnerstw kulturowych m.in. w celu budowy silnej marki polskiej kultury za granicą, zbliżania do siebie narodów i lepszego zrozumienia oraz rozwiązywania problemów globalnych oraz przez nawiązywanie partnerstw instytucjonalnych.

Oprócz tematów Konferencji, nawiązujących do 30-letniej historii stosunków dyplomatycznych pojawi się znaczący wątek dialogu kulturowego poprzez organizację Koncertu piosenek Artystki – Anny German, która symbolicznie łączy nasze kraje.
W Koncercie piosenek Anny German „Echo miłości” w Nur-Sułtanie, w dniu 21 października 2022 roku, wystąpi 12 wybranych laureatów z ośmiu dotychczasowych edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Państwowej Filharmonii Akademickiej miasta Nur-Sułtan, pod batutą polskiego dyrygenta. Soliści to młodzi artyści z Polski, Uzbekistanu, Kazachstanu.
Anna German urodziła się w Uzbekistanie, w miasteczku Urgencz w 1936 r. Rodzina żyła również w Kazachstanie i Kirgizji. W 1946 roku Anna German wyemigrowała wraz rodziną do Polski. Rodzina wyjeżdżała do Polski z miasta Dżambuł, obecnie Taraz. Pamięć o niej w Kazachstanie jest bardzo żywa, a dzięki Koncertowi nastąpi renesans w zainteresowaniu jej twórczością. Starsze pokolenie przypomina sobie Jej twórczość, a młodzi wokaliści z różnych krajów występują na jednej scenie i włączają potem te piękne utwory do swego repertuaru. Ważny jest przekaz, że Ojczyzną Anny German była Polska, która o niej pamięta i pielęgnuje jej twórczość jako część polskiego dziedzictwa narodowego.

Relacja z konferencji oraz z koncertu udostępniona będzie dla wszystkich bezpłatnie, na stałe, na platformie YT MFP-AG:
https://www.youtube.com/c/Mi%C4%99dzynarodowyFestiwalPiosenki-AnnaGerman/videos

Rok 2021
VIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German

Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German to renomowany Festiwal o zasięgu międzynarodowym z blisko 10- letnią tradycją. Realizowany z wielkim powodzeniem od 2014 roku, na bardzo wysokim poziomie artystycznym z zaangażowaniem artystów krajowych i zagranicznych.

Głównym celem Festiwalu jest przypomnienie i propagowanie unikalnej twórczości Anny German, promowanie młodzieży uzdolnionej wokalnie oraz rozwijanie międzynarodowej współpracy kulturalnej. Sześć pierwszych edycji z udziałem publiczności w Teatrze Polskim w Warszawie oklaskiwało w sumie blisko 5 tyś widzów, natomiast ostatnie dwie edycje z uwagi na pandemię zostały uprzednio zarejestrowane, bez udziału publiczności i wyemitowane w internecie z łączną liczbą wyświetleń na chwilę obecną blisko 40 tysięcy. Młodym wokalistom minionych edycji zawsze towarzyszyła orkiestra symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Festiwal uzyskał dofinansowanie i patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronat Pana Europosła Ryszarda Czarneckiego – b. Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Koncert Finałowy VIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German (MFP-AG) w 2021 roku, został zarejestrowany we wrześniu br. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zmontowany i wyemitowany z prowadzeniem „na żywo” w internecie.

W koncercie, którego emisja (premiera) odbyła się w dniu 15.12.2021 r. o godzinie 19.00 na platformie YT MFP-AG udział wzięli uczestnicy z Polski i Rosji, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (RZAWP), dyrygował Tomasz Labuń.

W koncercie finałowym Festiwalu zaprezentowane zostały utwory z repertuaru Anny German w wykonaniu następujących solistów:

1.            Izabela Szafrańska – Malagenia
2.            Kaja Mianowana – Опять плывут куда-то корабли / Znów odpływają okręty
3.            Kaja Mianowana i Katarzyna Zawada – Жар птица / Ognisty ptak
4.            Paulina Malinowska – Jedna chwila wystarczyła
5.            Paulina Malinowska i Władysław Michajłow – Ехо любви / Echo miłości
6.            Aleksandra Bogucka – Zakwitnę różą
7.            Владислав Михайлов / Władysław Michajłow – Нежность Czułość
8.            Małgorzata Nakonieczna – Tańczące Eurydyki
9.            Marta Majek – Gdziekolwiek znajdziesz się
10.          Katarzyna Zawada – Non ho l’eta
11.          Natalia Rogucka – Być może gdzie indziej
12.          Martyniuk Maria – Ballada o niebie i ziemi
13.          Magdalena Tyrała – Człowieczy los
14.          Валерия Емельянова / Waleria Emelianowa – А он мне нравиться / A on mi się podoba
15.          Надежда / Nadzieja – wszyscy wykonawcy

Wymienieni wyżej wykonawcy to dwójka zwycięzców eliminacji z 2021 roku z Polski (Magdalena Tyrała) i Rosji (Waleria Emelianowa) oraz laureaci minionych edycji Festiwalu (pozostałych 10 solistów). Zaprezentowane zostało 15 utworów z repertuaru Anny German, w tym dwa duety i wspólne wykonanie.

Koncert dostępny jest dla wszystkich bezpłatnie, na stałe, na platformie YT MFP-AG https://www.youtube.com/watch?v=nxOUudev6FA

zwiastun filmowy Koncertu https://www.youtube.com/watch?v=-AqROimnxzA

backstage https://www.youtube.com/watch?v=5utudm-sk1s