Koncert piosenek Anny German w wykonaniu laureatów „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German” z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej Uzbekistanu, pod batutą Tomasza Labunia – dyrygenta Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W Koncercie piosenek Anny German w dniu 2 października br. w Pałacu Turkistan w Taszkencie wystąpią:
Feride Girgin / Uzbekistan
Marta Burdynowicz / Polska
Aleksandra Bogucka / Polska
Dominika Handzlik / Polska
Kaja Mianowana / Polska
Małgorzata Nakonieczna / Polska
Joanna Nawrot / Polska
Aleksandra Samsonowska /Polska
Sylwia Ziółkowska / Polska
Ali Kuptleu / Kazachstan
Władysław Michajłow /Rosja
Patronatem Honorowym Koncert objęli:
Komitet Kobiet Uzbekistanu oraz Ministerstwo Kultury Uzbekistanu.
Organizatorem jest Liga Kobiet Polskich.
Współorganizatorami są:
Filharmonia Narodowa Uzbekistanu,
Komitet Kobiet Uzbekistanu,
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Taszkencie
Ambasada Republiki Uzbekistanu w Polsce
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2019”
Anna German urodziła się w Uzbekistanie, w miasteczku Urgencz 14 lutego 1936, ale wyemigrowała wraz rodziną do Polski w 1946 roku. Urodziła się w Uzbekistanie, żyła w Kirgizji i Kazachstanie podczas wojny. Uwielbiana jest do dnia dzisiejszego w Rosji oraz byłych republikach Związku Radzieckiego. Śpiewała tylko wartościowe utwory, których w większości autorami byli wybitni kompozytorzy i tekściarze polscy i rosyjscy. Zmarła w 1982 roku w Warszawie. W swoim repertuarze miała ok. 400 piosenek, do wielu z nich sama skomponowała muzykę i napisała słowa. Śpiewała w 7 językach. Jako jedyna Polka wystąpiła w Festiwalu w San Remo oraz wygrała Konkurs Pieśni Neapolitańskiej. Oprócz niezwykłego głosu, wielkiego daru i talentu była również niezwykłą osobowością. Jest wzorem i wzorcem sztuki estradowej – wielka klasa, najwyższy poziom. Pragniemy ten wzorzec upowszechniać wśród młodego pokolenia wokalistów.
W Uzbekistanie do tej pory pamięć o niej jest bardzo żywa a dzięki naszemu Festiwalowi, nastąpił renesans zainteresowania jej twórczością wśród młodego pokolenia. Anna German, pomimo bardzo ciężkiego dzieciństwa, bardzo ciepło i z wielkim szacunkiem wspominała Uzbekistan. Ważny jest dla nas przekaz, że Ojczyzną Anny German była Polska, która o niej pamięta i pielęgnuje jej twórczość jako część polskiego dziedzictwa narodowego.
Unikalny Koncert piosenek Anny German w Taszkiencie to kontynuacja misji naszego „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German“. To realizacja współpracy międzynarodowej w obszarze kultury i nie tylko, szczególnie młodego pokolenia przedstawicieli krajów (Polski, Rosji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Białorusi, Włoch i in.) z którymi związane było życie i twórczość tej wielkiej Artystki.
Organizatorzy Festiwalu i Koncertu życzyliby sobie, aby piosenki Anny German nadal łączyły pokolenia i narody, wnosząc w nie optymizm i przyjaźń oraz skłaniały do zadumy nad człowieczym losem.
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2019”