LKP na konferencji „Europa-Chiny. Rola organizacji pozarządowych”

Liga Kobiet Polskich w TVP
19 grudnia 2012
Uroczyste spotkanie wigilijne
21 stycznia 2013

LKP na konferencji „Europa-Chiny. Rola organizacji pozarządowych”

Przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich – Aldona Michalak wystąpiła na międzynarodowej konferencji  nt. znaczenia  organizacji pozarządowych w relacjach pomiędzy Europą i Chinami. Wydarzenie odbyło się 15 grudnia 2012 r. w hotelu Sofitel Victoria, w Warszawie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele międzynarodowych środowisk organizacji pozarządowych oraz politycy. Konferowano na temat współdziałania w zakresie: społecznym, edukacji, kultury, nauki, promocji kontaktów gospodarczych oraz rozwoju samodzielności gospodarczej.

Przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich Aldona Michalak zwróciła uwagę inny model usytuowania organizacji pozarządowych w Państwie Chińskim niż na Zachodzie. Wskazała na różnice, z których ta najbardziej istotna to bliskie powiązanie tych organizacji z administracją lokalną i centralną, co sprzyja efektywności działań obydwu stron.  Jednoczenie się wokół wspólnych problemów i stawianie racji państwa wyżej od interesów jednostki to w Kraju Środka odwieczna tradycja. Kobiece stowarzyszenia są nie tylko liczne, ale obejmują szerszy zakres działania. Tamtejsze organizacje pozarządowe również silnie działają m. in. w dziedzinie ekologii oraz szeroko rozumianej działalności charytatywnej. W tym aspekcie Państwo Środka bez wątpienia zyskuje na znaczeniu.

W swoim wystąpieniu Przewodnicząca zapoznała uczestników wydarzenia z tym, że Liga Kobiet Polskich to organizacja ze 100-letnią historią (w 2013 roku obchodzić będzie jubileusz 100 lat działalności) i wielkimi  osiągnięciami. Poza tym podzieliła się doświadczeniami w relacjach z Ligą Kobiet Chińskich z Szanghaju, z którą został podpisany List intencyjny o współpracy. Wskazała na różne umiejscowienie wartości wobec szlachetności wspólnych celów. Według Przewodniczącej współpraca międzynarodowa z chińskimi organizacjami pozarządowymi może przynieść wiele korzyści dla naszego państwa. Mówczyni przekonywała o konieczności korzystania z szerokich doświadczeń chińskich kolegów. Różnice kulturowe powinny skłaniać nas do szacunku wobec odmienności a jednocześnie do czerpania inspiracji i pogłębiania wiedzy.

Była jedyną kobietą, która wzięła udział w dyskusji plenarnej. Swoje wystąpienie zakończyła następująco:

„Ostatnio jedna z moich chińskich koleżanek powiedziała mi, że według chińskiego powiedzenia, to kobiety podtrzymują połowę nieba.

Dzisiaj, patrząc na tę salę (na sali obecnych było 99% mężczyzn), śmiało mogę powiedzieć, że niebo nad Polską podtrzymują wyłącznie kobiety”.

Pani Przewodnicząca swoim wystąpieniem wzbudziła ożywioną aprobatę, bogatą w oklaski i gratulacje.

Jagoda Kuraś

Kontakt