Wizyta Ogólnochińskiej Federacji Kobiet z Szanghaju

Zdrowie kobiety – od dojrzałości do młodości
26 października 2012
Wywiad dla popler.tv
19 grudnia 2012

Wizyta Ogólnochińskiej Federacji Kobiet z Szanghaju

Delegacja Ogólnochińskiej Federacji Kobiet z Szanghaju w dniach 14-17 lipca 2012 r. przebywała z wizytą w Polsce. Sześcioosobowa grupa przedstawicielek przyjechała na zaproszenie Zarządu Głównego Ligi Kobiet Polskich.  

W grudniu 2011r. podczas wizyty w Chinach Pierwsza Dama Anna Komorowska spotkała się przedstawicielkami tej organizacji w Szanghaju.  Natomiast w dniu 31 maja 2012r.  podczas drugiej wizyty w Chinach – Pierwsza Dama Anna Komorowska spotkała się z Panią Chen Zhili – Prezes Ogólnochińskiej Federacji Kobiet. Strony zadeklarowały współpracę.

Podczas spotkania z Ligą Kobiet Polskich w Warszawie poruszono wiele tematów istotnych dla kobiet, bez względu na miejsce, w którym żyją. We współpracy z Polską na rzecz rozwoju kobiet najważniejsze są dla nich szkolenia i ustawiczne kształcenie. Pragną czerpać wzorce z naszych doświadczeń.

Ogólnochińska Federacja Kobiet, podobnie jak Liga Kobiet Polskich jest organizacja pozarządową. Poza tym silnie współpracuje z administracją rządową i otrzymuje środki z budżetu państwa. Dzięki jej działaniom w Chinach dokonał się ogromny postęp w zakresie pozycji kobiet w rodzinie i społeczeństwie.

Przewodnicząca  Zarządu Głównego LKP Aldona Michalak relacjonuje spotkanie: ”Byłam pod dużym wrażeniem zapału i aktywności pań (…) nasze koleżanki z Państwa Środka zajmują się tymi samymi sprawami co my. Ochroną zdrowia, sprawami pracowniczymi kobiet, organizacją szkoleń i pomocy, tym, którzy jej potrzebują. Naszych gości bardzo interesowała samodzielność europejskich kobiet. Ów indywidualizm, tak charakterystyczny dla naszego kręgu kulturowego.”

Goście oprócz Warszawy zwiedzili także Kraków, Oświęcim i Wieliczkę. Niezwykłe wrażenie zrobił na nich Kraków oraz krajobraz Polski. Zauważyły również uprzejmy i życzliwy do nich stosunek Polaków.

Liga Kobiet Polskich ma nadzieję na kontynuowanie współpracy międzynarodowej w oparciu o wymianę doświadczeń. Pomiędzy organizacjami został podpisany List intencyjny o współpracy. Kobiety chińskie zaprosiły Polki do złożenia rewizyty w Szanghaju.

Poniżej znajdują się zdjęcia ze spotkania w Warszawie.

Jagoda Kuraś

Kontakt